პარასკევი, თებერვალი 20, 2026
20 თებერვალი, პარასკევი, 2026
მეწარმეობრივი აზროვნების ფორმირება სასკოლო განათლების პროცესში
თანამედროვე სამყაროში, სადაც ეკონომიკური და სოციალური გარემო სწრაფად იცვლება, სულ უფრო მეტ მნიშვნელობას იძენს სასწავლო მიდგომები, რომლებიც მოზარდს მოქნილ, შემოქმედებით და ინოვაციურ აზროვნებ ანუვითარებს.
მეწარმეობრივი აზროვნება სწორედ მოქნილობას, შემოქმედებითობას და ინოვაციურობას გულისხმობს. საგანმანათლებლო სისტემის მნიშვნელოვანი გამოწვევაა, დაეხმაროს მოსწავლეებს ამ კომპეტენციის განვითარებაში.
სკოლა ის ადგილია, სადაც ბავშვები პირველ სოციალურ ურთიერთობებს ამყარებენ, სწავლობენ ჯგუფურ მუშაობას, თვითორგანიზებას და შემოქმედებითი ამოცანების გადაჭრას. შესაბამისად, სასკოლო განათლებას შეუძლია, აქტიურად შეუწყოს ხელი მეწარმეობრივი აზროვნების განვითარებას.
მეწარმეობრივი აზროვნება მხოლოდ ბიზნესის შექმნას არ გულისხმობს. მისი არსი გაცილებით ფართოა და მოიცავს შემდეგ ელემენტებს:
• კრეატიულობასა და ინოვაციურობას;
• პრობლემების გადაჭრისა და გადაწყვეტილებების მიღების უნარს;
• რისკისადმი ჯანსაღ დამოკიდებულებას;
• პასუხისმგებლობისა და ვდაჯერებას;
• კომუნიკაციას;
• სოციალურ პასუხისმგებლობას და ღირებულებებზე დაფუძნებულ საქმიანობას.
ეს უნარები აუცილებელია არა მხოლოდ სამეწარმეო საქმიანობისთვის, არამედ ნებისმიერი პროფესიული და ცხოვრებისეული გამოწვევის დასაძლევად.
მასწავლებლებს შეუძლიათ, სხვადასხვა საგნის სწავლებისას გამოიყენონ ისეთი აქტივობები, რომლებიც მოსწავლეებს რეალურ პრობლემებს მოაგვარებინებს, მაგალითად:
• მათემატიკაში – ფინანსური ლოგიკისა და ბიუჯეტირების ამოცანები;
• გეოგრაფიაში – მდგრად განვითარებასთან დაკავშირებული ინოვაციური პროექტები;
• ისტორიაში – მოსწავლეები აანალიზებენ ისტორიულ მოვლენებს, სადაც საზოგადოებისთვის სარგებლობის მომტანი გადაწყვეტილებები იქნა მიღებული, ახდენენ შედარებას თანამედროვე სოციალურ და ეკონომიკურ გამოწვევებთან;
• ხელოვნებაში – კრეატიული პროდუქტის შექმნა და წარდგენა;
• სამოქალაქო განათლებაში – მოსწავლეები სწავლობენ, როგორ შექმნან ბიზნესი, რომელიც მხოლოდ მოგებაზე კი არ იქნება ორიენტირებული, არამედ სარგებლობასაც მოტანს საზოგადოებ (წიგნების პროექტი ბავშვებისთვის, საქველმოქმედო აქციები, ადგილობრივი პროდუქტის პოპულარიზაცია). მდგრადი განვითარებისა და ეკოსაზოგადოებრივი აქტივობები: მოსწავლეები დაგეგმავენ და განახორციელებენ პროექტებს მდგრადი განვითარების მიზნების მიხედვით. მაგალითად: „მწვანე სკვერი“, ნარჩენების მართვა, წყლისა და ენერგიის დაზოგვა სკოლაში.
სკოლებში შეიძლება გაიხსნას მეწარმეობის პრაქტიკული კლუბები, ამოქმედდეს სოციალური ან ეკომეწარმეობის პროგრამები, სადაც მოსწავლეები შეიმუშავებენ რეალურ ან სიმულირებულ ბიზნესმოდელებს, ისწავლიან ბაზრის კვლევას, მომხმარებელთან ურთიერთობას და ფინანსურ დაგეგმვას. ასევე სკოლებს შეუძლიათ, დაამყარონ კავშირი ადგილობრივ მეწარმეებთან, სტარტაპებთან ან არასამთავრობო ორგანიზაციებთან. ასეთი თანამშრომლობის შედეგი იქნება მოსწავლეთა:
• შემოქმედებითობა და ინიციატივიანობ;
• პრაქტიკული პრობლემების გადაჭრის უნარი;
• მიზანდასახულობა და დამოუკიდებლობა;
• სოციალურპასუხისმგებლობა და გუნდურ მუშაობის უნარი;
• ეკონომიკურაზროვნება და ფინანსურ წიგნიერება.