• ასევე მოსწავლეებს განუვითარდეთ მოსმენის უნარი და დავალების შესრულებისთვის საჭირო პასუხისმგებლობის გრძნობა .
პრობლემაზე დაფუძნებული სწავლების უარყოფითი მხარეები
1. მოსალოდნელი უარყოფითი შედეგები სტანდარტიზებული ტესტირებისას
პრობლემაზე დაფუძნებული სწავლებისთვის დიდი დროის დათმობამ, შეიძლება  პრობლემებიც წარმოქმნას, მაგალითად:   სტანდარტიზებული ტესტების წერისას მოსწავლეებს არ აღმოაჩნდეთ საკმარისი სიღრმისეული ცოდნა , რომელიც საჭიროა მაღალი ქულების მისაღებად.  პრობლემაზე დაფუძნებული სწავლების სტილი       მოსწავლეებში ავითარებს თანამშრომლობით და არგუმენტირებული მსჯელობის უნარებს, თუმცა თეორიული ცოდნის განმტკიცებაში მათ ვერ ეხმარება.
სტანდარტიზებული ტესტები ორიენტირებულია ფაქტობრივ ცოდნაზე, რომელიც მოწმდება არჩევითბოლოიანი  და ღია ტიპის კითხვებით.  მრავალი უპირატესობის მიუხედავად, ზემოთხსენებული პრობლემები თავს იჩენს პრობლემაზე დაფუძნებული სწავლების ხშირი გამოყენებისას, ამიტომაც არის საჭირო მეთოდების გამოყენების პროცესში ბალანსის დაცვა.
1. აქტივობისთვის მოსწავლეთა არასაკმარისი მზაობა
პრობლემაზე დაფუძნებული აქტივობების გამოყენება ხელს უწყობს ბევრი მოსწავლის ჩართვას სასწავლო პროცესში, თუმცა ზოგიერთი მათგანი, შესაძლოა, დარჩეს პროცესის მიღმა, რადგან ყველა მოსწავლე არ არის მზად ამ ტიპის სამუშაოების შესასრულებლად.
აქტივობებში მოსწავლეთა ჩართულობა ფერხდება  შემდეგი მიზეზების გამო:
• ასაკით განპირობებული მოუმზადებლობა: ბევრ მოსწავლეს არ აქვს ჯგუფებში ეფექტურად მუშაობის უნარი;
• შესაბამისი ჩვევებისა და გამოცდილების არქონა: ზოგიერთ ბავშვს შეიძლება, გაუჭირდეს ღია პრობლემის კონცეფციის გაგება;
• ინფორმაციის სიმწირე: მიუხედავად იმისა, რომ ამ ტიპის  აქტივობა ხელშესახებ პრობლემას უნდა მიემართებოდეს, მოსწავლეებს შეიძლება, დასჭირდეთ ახალი ან მათთვის აქამდე უცნობი ინფორმაციის მოძიება, რათა ეფექტური გადაწყვეტილებები მიიღონ;
ეს პრობლემები ნაწილობრივ შეიძლება  შემსუბუქდეს საკლასო ოთახის აქტიური მონიტორინგითა და ისეთი სასარგებლო რესურსების  მიწოდებით, როგორებიცაა კითხვები და თემატური სტატიები.  რესურსები დაეხმარება  მოსწავლეებს, არ მოდუნდნენ, თუმცა, თუ მსგავს გამოწვევებს  ძალიან ხშირად წააწყდებით, სჯობს, საერთოდ არ გამოიყენოთ, ან იშვიათად შეიტანოთ პრობლემაზე დაფუძნებული სასწავლო აქტივობები კლასში.
1. მასწავლებლის მიერ მეთოდის არასაკმარისად ფლობა
თუ პრობლემაზე დაფუძნებული სასწავლო საქმიანობის ფასილიტაცია მასწავლებლისთვის სიახლეა, მაშინ საჭიროა  სწავლების ზოგიერთი სტრატეგიის გადახედვა. მაგალითად, მოსწავლეებისთვის არასწორი ვარაუდების ზედმეტად ხშირად შესწორებამ შეიძლება, ხელი შეუშალოს მათ მიერ რთული კონცეფციების ჩამოყალიბებისა და კითხვებზე პასუხების ძიების პროცესს. ანალოგიურად, თქვენ არ უნდა სცადოთ  ფაქტების სწრაფი გახსენების მეთოდის გამოყენებით მიაღწიოთ სასურველ მიზანს.
მნიშველოვანია, მასწავლებელმა ყურადღება მიაქციოს შემდეგ გარემოებებს:
• მინიშნებების მიცემა, რათა დაეხმაროთ არასწორი მსჯელობის გამოსწორებაში;
• საკვლევი საკითხების შეთავაზება, ახალი კონცეფციების გამყარებისთვის;
• მაორიენტირებელი კითხვების დასმა, რაც დაეხმარება კლასს, ყურადღება გაამახვილოს პრობლემის სპეციფიკურ ასპექტებზე;
4.      შეფასებასთან დაკავშირებული სირთულეები
სწავლების მეთოდის გათვალისწინებით, შესაძლოა, გარკვეული დრო დაგჭირდეთ, რათა სწორად განახორციელოთ პრობლემაზე დაფუძნებული სწავლება და შეფასება.  თუ დავალების შესაფასებლად განმსაზღვრელი შეფასების გამოყენებას  გადაწყვეტთ,  მოგიწევთ პროცესში ჩართული მოსწავლეების  მუდმივი მონიტორინგი. ამ შემთხვევაში თქვენ უნდა გაითვალისწიონოთ ისეთი ფაქტორები, როგორებიცაა:
• შესრულებული დავალებების რაოდენობა;
• დავალებების ხარისხი;
• ჯგუფური მუშაობა;
• თანამშრომლობა გუნდის წევრებს შორის;
ამ კრიტერიუმების მონიტორინგი და შეფასების დაწერა საჭიროა თითოეული მოსწავლისთვის, რაც შრომატევადი საქმეა.
1. პრობლემის წამოჭრა
პრობლემაზე დაფუძნებული სწავლების დროს  სირთულეს წარმოადგენს   პრობლემის  სწორად წამოჭრა. შესაფერისი პრობლემის გამოსაკვეთად, განიხილეთ საკითხები, რომლებიც დაკავშირებულია: სკოლასთან, საზოგადოებასთან ან მოსწავლეთა  ზოგად ინტერესებთან.
საბოლოოდ, პრობლემაზე დაფუძნებული სწავლების შედეგების მიხედვით, შეაფასეთ, ღირს თუ არა ამ მეთოდის შესაბამისი აქტივობების სისტემატურად გამოყენება.