მასწავლებლები, მოსწავლეები   ლექცია დირექტორი, პროექტის
1. მონიტორინგის, შეფასებისა და უკუკავშირის გეგმა
2. ჯგუფების ხელმძღვანელი მასწავლებლები, საჭიროებისამებრ დაგეგმავენ მოსწავლეებთან შეხვედრებს;
3. სტატიების გაანალიზება;
4. შეხვედრებზე მოსწავლეები მიიღებენ რეკომენდაციებს პედაგოგებისგან.
VII. მოსალოდნელი შედეგები
1A. რაოდენობრივი (მოკლევადიანი)
• სასწავლო პროცესში გამოყენებული ინტერდისციპლინური მიდგომების გამოყენებით მოიმატებს მოსწავლეთა მოტივაცია, რაც გააუმჯობესებს მოსწავლეთა აკადემიურ შედეგებს.
• გაიზრდება არაფორმალური განათლების მიმართულებით განხორციელებული აქტივობების რაოდენობა, რაც გაზრდის მოსწავლეთა მოტივაციას.
• აიწევს სასწავლო პროცესში მოსწავლეთა თანაბარი ჩართულობის ხარისხი.
1B. თვისებრივი
• სკოლაში აღიარებულია კულტურული მრავალფეროვნების, დემოკრატიის, სამართლიანობის, კანონის უზენაესობა.
• სკოლაში შექმნილია თანასწორობის პრინციპებზე დაფუძნებული ფიზიკურად და ფსიქოლოგიურად უსაფრთხო გარემო.
• სწავლა-სწავლების პროცესი გახდება მოსწავლეთა საჭიროებებსა და ინტერესებზე ორიენტირებული.
• მოსწავლეებს მიეცემათ საკუთარი შესაძლებლობების რეალიზების საშუალება და გაეზრდებათ მოტივაცია.
• სკოლაში შექმნილია თანასწორობის, ურთიერთპატივისცემის, თანამშრომლობის ატმოსფერო, ნებისმიერ მოსწავლეს შეუძლია, თავისუფლად გამოხატოს საკუთარი აზრი.
• სასწავლო პროცესის დაგეგმვისას გათვალისწინებულია კონსტრუქტივიზმის ძირითადი პრინციპები და დიფერენცირებული მიდგომები.
• მშობლები და მოსწავლეები მონაწილეობენ გადაწყვეტილებების მიღებაში და სკოლის განვითარების პროცესში.
2A.                  რაოდენობრივი          (გრძელვადიანი)
• აიწევს ისეთი უნარ-ჩვევების განვითარებაზე ფოკუსირების ხარისხი, როგორებიცაა: პრობლემების მოგვარება, გადაწყვეტილების მიღება, კრიტიკული აზროვნება, შემოქმედებითი აზროვნება და დისციპლინის თვითრეგულაცია, საჯარო გამოსვლების ხელოვნება.
• მოიმატებს მოსწავლეებში:
• დემოკრატიული კულტურის კომპეტენციების ფლობის დონე;
• სხვა ადამიანების, ადამიანის ღირსებისა და უფლებების დაფასება;
• დემოკრატიის, სამართლიანობის, კეთილსინდისიერების, თანასწორობისა და კანონის უზენაესობის დაფასება;
• მოქალაქეობრივი აზროვნება;
• პასუხისმგებლობა;
• დამოუკიდებლად სწავლის უნარ-ჩვევები;
• ანალიტიკური და კრიტიკული აზროვნების უნარ-ჩვევები;
• ემპათია;
• თანამშრომლობის უნარ-ჩვევები;
• კონფლიქტების მოგვარების უნარ-ჩვევები.
2B. თვისებრივი
• მოსწავლეები გამოიმუშავებენ ადამიანის უფლებების დაცვისა და პიროვნების პატივისცემის უნარს, რომელსაც ისინი გამოიყენებენ საკუთარი და სხვისი თვითმყოფადობის შესანარჩუნებლად, რათა შეძლონ ადამიანის არსებითი უფლებების შესახებ მიღებული თეორიული ცოდნის განხორციელება და ამ პრინციპებით ცხოვრება.
• მოსწავლეები შეიძენენ იმ ცოდნას, ღირებულებებსა და უნარებს, რომლებსაც უნდა ფლობდეს პასუხისმგებლობიანი მოქალაქე თანამედროვე, მრავალფეროვან და დემოკრატიულ საზოგადოებაში.
VIII. პროექტის მდგრადობა
• პროექტის ფარგლებში სამიზნე ჯგუფთან მუშაობა ხელს შეუწყობს სასკოლო დონეზე დემოკრატიული კულტურის დამკვიდრებას. დემოკრატიული კულტურა გახდება სკოლის სტრატეგიული გეგმის ნაწილი. მოხდება ფორმალური და არაფორმალური განათლების ინტეგრირება სწავლა-სწავლების ეფექტურობისთვის. პროექტის ფარგლებში შექმნილი მატერიალური პროდუქტი, გეგმა, სტატიები სხვა მოსწავლეებისა და პედაგოგებისთვის იქნება ერთგვარი მასალა, რომელსაც ინტენსიურად გამოიყენებენ სხვადასხვა ასაკობრივ ჯგუფთან მუშაობისას. ეს, ცხადია უზრუნველყოფს პროექტის მდგრადობას. პროექტის მდგრადობას ასევე განაპირობებს სკოლის სხვადასხვა რგოლს შორის თანამშრომლობითი ურთიერთობების ჩამოყალიბება, თემთან/გარე სასკოლო საზოგადოებასთან თანამშრომლობა და გამოცდილების გაზიარება.
რეფლექსია
სასკოლო ცხოვრებაში აქტიური ჩართულობა პრიორიტეტია ჩემთვის. მისი განვითარებისა და წინსვლისთვის ნებისმიერი აქტივობის დაგეგმვას პასუხისმგებლობით ვეკიდები. ამ მიზნით მონაწილეობა მივიღე სასკოლო პროექტში „უთანხმოების ზონა“.
თემის აქტუალობიდან გამომდინარე, გადავწყვიტე, პროექტი საშუალო საფეხურზე განმეხორციელებინა. ვინაიდან ამ პერიოდის ასაკობრივი თავისებურებები ზრდის კონფლიქტური სიტუაციების რისკს, მათი თავიდან აცილებისა და მოგვარებისთვის, ვფიქრობ, მოსწავლეები კარგად უნდა იყვნენ ინფორმირებულები. უფრო მეტიც – მათი ცნობიერებისა და განსწავლულობის დონე ძალიან მაღალი უნდა იყოს. საზოგადოდ, კონფლიქტი ჩვენი ცხოვრების განუყოფელი ნაწილია და მიმაჩნია, რომ მისი მართვის ხერხების შესახებ ნებისმიერ ადამიანს ადრეული ასაკიდანვე სათანადო ცოდნა უნდა ჰქონდეს.
მოსწავლემ უნდა იცოდეს:
• რა იწვევს კონფლიქტის ესკალაციას;
• როგორია ქცევის სტრატეგიები კონფლიქტურ სიტუაციებში.
ბოლო რამდენიმე ათწლეულია, ვითარდება მეცნიერება კონფლიქტების შესახებ, რომელიც სწავლობს კონფლიქტების წარმოშობისა და განვითარების ზოგად კანონზომიერებებს და მათი დაძლევის გზებს. საზოგადოებაში კონფლიქტების მოსპობა შეუძლებელია, მაგრამ შეგვიძლია, ვისწავლოთ მათი მართვა – ვიცოდეთ, როგორ ავიცილოთ ისინი თავიდან ან დესტრუქციული ტენდენციები კონსტრუქციულად ვაქციოთ.
მქონდა შეხვედრა სამოქალაქო განათლების პედაგოგებთან.     მივიღე ინფორმაცია, რომ სასკოლო პროგრამა ითვალისწინებს კონფლიქტების ანალიზისა და მართვის სწავლებას. პროექტების განხორციელების პარალელურად, გაკვეთილებზე დიდი ყურადღება ეთმობა აღნიშნულ თემას. მოსწავლეები განიხილავენ სიტუაციურ ამოცანებს, მსჯელობენ კონფლიქტის სახეებზე, ესკალაციის დაწყებისა და პიკის, მისი მოგვარების შესახებ. მე-11 კლასს ამ კუთხით დაგეგმილ ყველა აქტივობაში აქვს მიღებული მონაწილეობა, რაც მაძლევდა საფუძველს, მეფიქრა, რომ საკითხთან დაკავშირებით მათი ცნობიერება მაღალი იქნებოდა.
საგანთა კავშირის ინიციატივით, მივმართე ამავე კლასის ისტორიისა და ფიზიკის მასწავლებლებს. ისტორიის მასწავლებელი ძალიან ახალგაზრდაა, სულ ორი წელია, ჩვენს სკოლაში ასწავლის. მისთვის ეს პედაგოგიური საქმიანობის დებიუტი იყო. თუმცა უკვე სარგებლობს მოსწავლეთა სიყვარულითა და პატივისცემით.
ფიზიკის მასწავლებელი გამოცდილი და ღვაწლმოსილი პედაგოგია, რომლის ყველა ინიციატივას მოსწავლეები დიდი გულისყურით ეკიდებიან.
პროექტი დავგეგმეთ იმ აქტივობებისა და მეთოდების გამოყენებით, რომლებიც ყველა კითხვაზე პასუხის გაცემის საშუალებას მოგვცემდა (ჯგუფებად დაყოფა, ავთენტური წყაროების შერჩევა, სტატიების წერა, ექსპერტების ჯგუფის შექმნა და მათი შეფასებები, ფილმების განხილვა, დისკუსია, დებატები და ა.შ.).
დაუღალავი შრომისა და ჯგუფებს შორის კოორდინირებული მუშაობის შედეგად საგანთა ინტეგრირებამ დადებითი შედეგი გამოიღო.
პრეზენტაცია სკოლის სააქტო დარბაზში გაიმართა, სადაც მას სასკოლო საზოგადოება დაესწრო.
ჯგუფებმა       წარმოადგინეს საინტერესო ინფორმაცია მეორე მსოფლიო ომის დაწყების, პოლიტიკურ ლიდერთა და მეცნიერთა პოზიციების შესახებ. ნაჩვენები იყო ფილმების სიუჟეტები, რასაც დისკუსია მოჰყვა. დებატები კი მსმენელის მიერ თანამედროვე მწვავე კონფლიქტების, კერძოდ, ისრაელის ომის შესახებ დასმულმა კითხვამ გამოიწვია.
ხაზი გაესვა აინშტაინის, ოპენჰაიმერის, ბორის, რასელის, ტიურინგის, ჰაიზენბერგის ხედვას კონფლიქტის მოგვარების სტრატეგიების შესახებ, ატომური ბომბის შექმნისა და გამოყენების შემდეგ გამოთქმულ სინანულს (რასელ-აინშტაინის მანიფესტი, ოპენჰაიმერის, ტიურინგის პოზიციები). ჯგუფებმა ამომწურავად უპასუხეს ექსპერტებისა და დამსწრე საზოგადოების ყველა კითხვას.
პროექტის ძლიერ მხარედ მიმაჩნია მისი დაგეგმვა სამი საგნის ინტეგრირებით, რაც ახალი ცოდნის აგებისა და უნარების გამომუშავების კარგი გზაა. ის ეხმარება მოსწავლეს დისციპლინათაშორისი კავშირების დანახვაში, განამტკიცებს კომპეტენციებსა და ცოდნას. ეს არის გაერთიანება საერთო მიდგომის საფუძველზე, რომელიც სოციალურ და მოქალაქეობრივ უნარებს ავითარებს.
პროექტის მიზანი, ნათელი გამხდარიყო, რომ უდიდესი მეცნიერების მოღვაწეობა სცდება ვიწრო არეალს, მიღწეულ იქნა. ცხადი გახდა ამ მეცნიერთა მოქალაქეობრივი პოზიცია, რამაც გამოიწვია სხვა კუთხით სამეცნიერო საზოგადოების ღირსებათა აღიარება. ამიერიდან აინშტაინი მოსწავლეებისთვის ცნობილი იქნება არა მხოლოდ როგორც გენიალური აღმოჩენების ავტორი, არამედ როგორც დიდი ჰუმანისტი და მშვიდობიანი მსოფლიოსთვის მებრძოლიც.
კოლეგებთან თანამშრომლობა პროექტის წარმატებით განხორციელების მთავარი მიზეზია. ჩვენმა კოორდინირებულმა და ურთიერთპატივისცემაზე დამყარებულმა ურთიერთობამ მოსწავლეების მაღალ ჩართულობასა და დაინტერესებას შეუწყო ხელი. შედგა ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის საერთაშორისო ურთიერთობების ფაკულტეტის პროფესორ-მასწავლებლებთნ დაგეგმილი ვიზიტი. შეხვედრა ინტერაქციული იყო. ლექციის შემდეგ მოსწავლეებმა კვალიფიციური პასუხები მიიღეს ყველა კითხვაზე, რომლებიც ეხებოდა კონფლიქტების ესკალაციას, მათ სახეებს, მოგვარების ხერხებსა და მეთოდებს, მეცნიერების როლს. აინშტაინის, ოპენჰაიმერისა და ტიურინგის შესახებ მოსწავლეებმა ბევრი საინტერესო და მნიშვნელოვანი ინფორმაცია მიიღეს.
ამ ამბიდან მცირე ხნის შემდეგ ამერიკის კინოაკადემიის ჯილდო „ოსკარი“ 7 ნომინაციაში მოიპოვა კრისტოფერ ნოლანის ფილმმა „ოპენჰაიმერი“.კინოაკადემიამ დამსახურებულად აღიარა საუკეთესო ფილმად ამერიკელი ფიზიკოსის შესახებ გადაღებული დრამა, რომელმაც ჩემი მოსწავლეების აღფრთოვანებაც გამოიწვია. სასკოლო პროექტიდან მიღებულმა გამოცდილებამ ხელი შეუწყო მთავარ გმირზე, მის ცხოვრებასა და სამეცნიერო მიღწევებზე, მისი საქმიანობის შედეგებზე, მის თანამედროვეებზე, ისტორიულ ეპოქაზე, ფილმზე, რეჟისორსა და მსახიობებზე სწორი და მიუკერძოებელი შეხედულებების ჩამოყალიბებას, მათ ობიექტურ შეფასებას.